برضد ایران تصویر تلگرام تصویری اینستاگرام

برضد: ایران تصویر تلگرام تصویری اینستاگرام مراسم افطاری اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار پزشکی انتقاد از اضطراری نبودن «آزمایش ایدز» پیش از ازدواج

یک متخصص عفونی با انتقاد از اضطراری نبودن آزمایش ایدز در مراحل قبل از ازدواج گفت: در انجام آزمایش‌های پیش از ازدواج تنها آزمایش سیفیلیس به شکل اضطراری پیش‌بینی

انتقاد از اضطراری نبودن «آزمایش ایدز» پیش از ازدواج

انتقاد از اضطراری نبودن «آزمایش ایدز» پیش از ازدواج

عبارات مهم : سلامت

یک متخصص عفونی با انتقاد از اضطراری نبودن آزمایش ایدز در مراحل قبل از ازدواج گفت: در انجام آزمایش های پیش از ازدواج تنها آزمایش سیفیلیس به شکل اضطراری آینده نگری شده است و آزمایش ایدز در این فرآیند مهم نیست.

به گزارش ایسنا، زهره امین زاده متخصص عفونی در نشست «سلامت ازدواج» که در منزل اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، با اشاره به برنامه های واکسیناسیون از جمله هپاتیت افزود: راجع به بیماری ایدز نیز سال هاست در مراحل اول آزمون های خانگی ممکن شده است است ولی پرسش مهم اینجاست که آیا نباید راجع به این بیماری پیشگیری های موثری انجام شود؟.

انتقاد از اضطراری نبودن «آزمایش ایدز» پیش از ازدواج

این متخصص عفونی با بیان علل اضطراری نشدن آزمایش ایدز به سه فاکتور اشاره کرد و گفت: فاکتورهای اجتماعی، سنت و رفتارهای جوانان، فعالیت ها و آموزش های اجتماعی و در دسترس بودن امکانات از جمله این فاکتورها هستند.

امین زاده با اشاره به پژوهشی که در سال 2012 در یکی از مراکز مشاوره ازدواج بین 2000 زن و مرد انجام گرفته بود، اظهار کرد: این پژوهش در سه گروه سنی زیر 20، 20 تا 29 و بالای 30 سال راجع به میزان آگاهی از ایدز انجام شده است است که 1072 نفر از این افراد علاقه مند بودند تا آزمایش ایدز انجام دهند. 472 نفر نیز به طور کلی از این بیماری آگاهی نداشتند.

یک متخصص عفونی با انتقاد از اضطراری نبودن آزمایش ایدز در مراحل قبل از ازدواج گفت: در انجام آزمایش‌های پیش از ازدواج تنها آزمایش سیفیلیس به شکل اضطراری پیش‌بینی

این متخصص عفونی با اشاره به اینکه در گروه سنی 20 تا 29 سال بیشترین پاسخ مثبت راجع به انجام آزمایش ایدز وجود داشت، تصریح کرد: یکی از سوالاتی که از این افراد پرسیده شد، این بود که «در صورت مثبت بودن جواب آزمایش ایدز با فردی که قصد ازدواج دارید، زندگی خواهید کرد؟» که پاسخ 534 نفر مبنی بر ادامه زندگی با فرد مبتلا به ایدز بود. 668 نفر از این افراد نیز ادعا کردند که در این زمینه تصمیمی نگرفته اند.

امین زاده با اشاره به میزان آگاهی از راه های پیشگیری از ایدز در این افراد گفت: 450 نفر از اعضای این پژوهش اطلاعی راجع به راه های پیشگیری از این بیماری نداشتند که این آمار به منزله زنگ خطر است.

امین زاده با اشاره به اهمیت دردسترس بودن آزمون های بیماری ایدز ادامه داد: از بین 1005 زن در 14 شهر، در سال 2005 تنها یک سوم از این افراد این آزمایش را انجام داده اند.

انتقاد از اضطراری نبودن «آزمایش ایدز» پیش از ازدواج

وی با اشاره به میزان حساسیت آزمون های غربالگری ایدز اظهار کرد: از نظر علمی این آزمون ها دقت بالایی دارند و در مدت 20 تا 30 دقیقه می توانند بالای 98 درصد از موارد مبتلا شدن را شناسایی کنند. در صورت مثبت بودن این آزمون ها فرد بیمار جهت انجام آزمایش های دقیق تر ارجاع داده می شود.

این متخصص عفونی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته آزمون های خانگی اطلاع به ایدز با مبلغ 10 تا 15 دلار به آسانی در داروخانه ها موجود هست، اضافه کرد: اگر بتوانیم در مرحله آموزش و پیشگیری نیرومند ظاهر شویم، هر فرد می تواند اول خودش با استفاده از این آزمایش ها نسبت به تشخیص بیماری ایدز اقدام کند.

یک متخصص عفونی با انتقاد از اضطراری نبودن آزمایش ایدز در مراحل قبل از ازدواج گفت: در انجام آزمایش‌های پیش از ازدواج تنها آزمایش سیفیلیس به شکل اضطراری پیش‌بینی

به گزارش ایسنا، حوریه شمشیری، محقق و پژوهشگر حوزه سلامت و بهداشت زنان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت تربیت و کنترل جنسی فرزندان تصریح کرد: مورد نیاز است تا در کنار آموزش های جنسی به فرزندانمان «مسوولیت » را نیز بیاموزیم. به عنوان نمونه در وقت بارداری مردان باید نسبت به اوضاع و پیچیدگی خاص همسران خود مسوولیت پذیر باشند.

وی با انتقاد از اینکه کلاس های آموزشی پیش از ازدواج تنها مشمول بر آموزش های اولیه هستند، ادامه داد: این کلاس ها از سال 1370 به تصویب رسیده واجرایی شدند، ولی در بخش آموزشی و مشاوره ای، همچنان ضعف هایی دارند.

انتقاد از اضطراری نبودن «آزمایش ایدز» پیش از ازدواج

شمشیری با تاکید بر اینکه سن متناسب با ازدواج تنها مشمول بر رسیدن به بلوغ نیست، تصریح کرد: باید به این مساله که پیش شرط ازدواج، رسیدن به بلوغ اجتماعی، روانی و جسمی هست، توجه خاص ای داشت.

وی با اشاره به اینکه آموزش های قبل از ازدواج باید مشمول بر موارد مشاوره ای مانند پرسشها مالی، تعداد فرزندان، پرسشها شغلی و سایر برنامه های آتی جهت زندگی باشد، گفت: متاسفانه در کلاس های آموزشی پیش از ازدواج در کشور ما تنها راجع به ارتباطات جنسی صحبت می شود.

این متخصص به آمار ارائه شده است راجع به علل طلاق اشاره کرد و ادامه داد: گفته می شود که بااهمیت ترین علل طلاق در کشور نارضایتی جنسی بین زوجین هست، ولی به این مساله توجه نمی شود که این مسئله معلول نداشتن روابط سالم و صمیمی بین زوجین است.

شمشیری اشاعه «فرهنگ سلامت» را مهم دانست و تصریح کرد: از نظر دین اسلام نیز ما مسوول سلامت خود هستیم و باید توجه خاص ای به آموزش های حوزه سلامت داشته باشیم.

وی با اشاره به ابعاد متفاوت سلامت جسمانی، معنوی و روانی، اجتماعی و معنوی تصریح کرد: جهت تعریف یک انسان سالم باید به همه ابعاد وجودی او توجه نشان دهیم، چراکه همه این بخش ها در هم تنیده و غیرقابل تفکیک هستند.

این محقق و پژوهشگر حوزه سلامت و بهداشت زنان با تاکید بر اینکه جهت حفظ سلامت، بااهمیت ترین اقدام در مرحله پیشگیری باید انجام شود، ادامه داد: مراحل درمان و توانمندسازی در صورت وقوع ضایعه در مراحل بعدی قرار دارند. اگر بخواهیم به شکل فعالانه در حوزه سلامت ظاهر شویم، پیشگیری، بااهمیت ترین بخشی از این فرآیند است.

شمشیری با بیان این پرسش که آیا علم با وجود دستاوردهای گسترده اش تنها باید متوجه مرحله بعد از وقوع بیماری باشد، اضافه کرد: جهت مثال باید در حوزه زنان از قبل برنامه ریزی هایی داشته باشیم که زنان به افسردگی بعد از وضع حمل دچار نشوند. این کارها با تشخیص زودهنگام به ارتقای سلامت کمک خواهند کرد.

واژه های کلیدی: سلامت | آزمایش | ازدواج | بیماری | پیشگیری | حفظ سلامت | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs